XIDO

Cienie pod oczami

zmień wielkość tekstu:

Jesteś w : Uroda i zdrowie » Uroda

Inne w tej kategorii

Co na zab
Co na ząb...

Nasze zęby nie muszą być idealnie równe, ani nawet śnieżnobiałe, ale powinny być zdrowe. Cukrzyca nie wyklucza oczywiście „hollywoodzkiego u...

Odetchnij z ulgą!
Odetchnij z ulgą!

Nieprzyjemny oddech wpływa nie tylko na nasze samopoczucie i otoczenie, ale przede wszystkim ma związek ze zdrowiem i może być skutkiem wiel...

Dowiedz się więcej o cukrzycy Kontakt

czytana kategoria: Uroda

17.08.2012


Cienie pod oczami

Przyczyn pojawiającego się pod oczami zasinienia i opuchnięcia może być wiele. Czasem problem wynika z przemęczenia, stresu i zbyt małej ilości snu. Winowajcą mogą być też alergie bądź zaburzenia hormonalne. W wielu przypadkach nie bez znaczenia pozostaje także brak witamin i złe nawyki żywieniowe. Niekiedy sińce pod oczami mogą być oznaką groźnych chorób, dlatego nie wolno lekceważyć takich objawów. Niezależnie od tego, który z wymienionych powyżej powodów jest przyczyną sińców, z problemem tym można się skutecznie uporać. Gorzej, jeśli sine obwódki nie wynikają z przyczyn środowiskowych, lecz po prostu odziedziczyłeś je po przodkach. Wówczas walka z nimi będzie trudniejsza, ale nie beznadziejna.

U lekarza

Przede wszystkim ustal, czy sińce pod oczami nie są sprawą rodzinną. Ciemne obwódki mogą być dziedziczne. Naczynia krwionośne są wówczas genetycznie umiejscowione płytko pod skórą, co skutkuje sinawym zabarwieniem wokół oczu. Nie oznacza to, że już nic nie da się zrobić, ale mimo leczenia poprawa najczęściej nie jest znacząca. Jeśli to nie geny są winne, przyczyn szukaj gdzie indziej. Źle się odżywiasz? Organizm szybko da ci o tym znać. Cienie mogą być efektem pozostałości węglowych po niekompletnym trawieniu białek. Być może w twoim żołądku nie ma wystarczającej ilości kwasu solnego. Powodem jest brak witaminy B6 i kwasu foliowego. Aż 30% populacji ma z tym problem. Lekarz zaleci wówczas odpowiednią suplementację. Gorzej, kiedy cienie pod oczami pojawiają się nagle. Może to zwiastować bardziej skomplikowane problemy ze zdrowiem. Wówczas warto jest lepiej się sobie przyjrzeć i wykonać badania krwi, zwłaszcza gdy zmianie wyglądu towarzyszą inne objawy. Sińce pod oczami mogą być bowiem oznaką obecności pasożytów, nieleczonej cukrzycy, chorób trzustki lub nerek. W dokładnym ustaleniu przyczyny może pomóc tylko lekarz i odpowiednie badania. Nie lekceważ tego i działaj szybko!

 

W gabinecie kosmetycznym

W gabinecie kosmetycznym oferta jest bogata. Interesującą propozycją jest peeling z argininą, poprawiającą krążenie, i kwasem mlekowym mającym właściwości rozjaśniające. Nowością jest zabieg ze stemplem – aplikatorem zaopatrzonym w mikroigiełki, który ułatwia wprowadzanie składników kosmetyku w delikatną skórę wokół oczu, ale nie narusza struktury skóry. Na uwagę zasługują także zabiegi z ultradźwiękami, które pobudzają fibroblasty do produkcji nowych włókien kolagenowych. Z bardziej inwazyjnych metod, ale dających znacznie lepsze efekty, poleca się mezoterapię oraz zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego.

 

W domu

Postaw na sen! Jego niedobór sprawia, że cera staje się blada, a to uwidacznia cienie. Regeneracja, relaks, dieta obfitująca w owoce i warzywa lub ewentualna suplementacja witaminy K, magnezu i wapnia z pewnością będą pomocne. Dbaj o skórę. Sięgnij po specjalistyczny kosmetyk i zaaplikuj go w większej ilości na noc jako maseczkę. Kupując krem pod oczy, wybierz ten, który zawiera w swoim składzie retinol oraz witaminę K. Sprawdzonym domowym sposobem są okłady z herbaty. Udowodniono, że zawarta w niej teina może zredukować opuchliznę  i cienie pod oczami (oczywiście najpierw sprawdź, czy twoja skóra nie reaguje alergicznie). Alternatywą może być przykładanie woreczków z lodem albo plastrów świeżego ogórka. Nie pocieraj oczu! To podrażnia skórę i powoduje pękanie kruchych naczynek. Jeśli palisz – rzuć! Unikaj wysokoprocentowego alkoholu i pij dużo wody mineralnej.

 

 

wiecej o: